top of page

Kim jest behawiorysta

Mądry pies

Behawiorysta zwierzęcy specjalizuje się w szeroko pojętej terapii zachowania. Umiejętność wnikliwej obserwacji, wiedza i rzetelny wywiad pozwalają behawioryście po pierwsze rozpoznać przyczyny danego zachowania, po drugie określić cele i stworzyć plan terapii uwzględniający oczekiwania Opiekuna oraz potrzeby zwierzęcia. 

Według mnie najważniejszymi filarami pracy behawiorysty są wiedza i empatia- zarówno w stosunku do zwierzęcia, jak i człowieka. 

Celem behawiorysty jest stworzenie takich warunków pracy, abyście Ty i Twój zwierzak czuli się komfortowo i bezpiecznie. Metody i tempo pracy dostosowywane są do Waszych potrzeb i możliwości. Behawiorysta pomaga też monitorować postępy zapewniając wsparcie na każdym etapie terapii.

 

Metody

W COAPE, analizując zachowanie posługujemy się unikalnymi narzędziami.

 

Model MHERA™ (wcześniej EMRA) pozwala na kompleksowe i holistyczne podejście analizując:

M (Mood) - czyli samopoczucie i nastrój Twojego zwierzaka na co dzień,

H (Hedonic Budget) - bilans przyjemności - czyli zależne od typu, rasy potrzeby (także emocjonalne) zwierzęcia oraz stopień ich zaspokojenia,

E - emocjonalne podłoże zachowania, czyli co czuje Twój pupil przed, po i w trakcie zachowania,

R - (Reinforcement) - wzmocnienia, czyli te elementy, które powodują, że zachowanie Twojego zwierzaka się utrzymuje,

[A -(Assessment) - czyli ocena powyższych].

Taka analiza jest ważna, bo każde zachowanie jest wynikiem bardzo wielu czynników. 

 

Model ESTA pozwala na opracowanie celów i przebiegu terapii.

 

W COAPE kładziemy szczególny nacisk na analizę emocji, bo to one w dużej mierze motywują i nadają zachowaniu sens. 

Analiza MHERA™ i ESTA pozwala na dobranie konkretnych, indywidualnie zaprojektowanych rozwiązań i metod pracy.

 

W pracy behawiorysty COAPE niezmiernie istotna jest współpraca z lekarzem weterynarii. Po pierwsze dlatego, że wiele problemów z zachowaniem wynika ze stanu zdrowia, lub wpływa na stan zdrowia zwierzęcia. Po drugie dlatego, że w niektórych przypadkach potrzebne może być posiłkowanie się farmakologią.

Kim NIE jest behawiorysta?

Niestety nie jest cudotwórcą, ani magikiem...  A terapia to proces wymagający, w zależności od problemu, mniej lub więcej czasu.

Niestety, nie ma natychmiastowych rozwiązań ani cudownych pigułek. Dlatego tak ważna dla nas jest współpraca i wspieranie Ciebie - Opiekuna. Bo to Twoja rola i wytrwałość są kluczowe i często przesądzają o powodzeniu terapii!

bottom of page